Mé jméno je Stanislav Šefčík. Je mi 19 let. A mezi mé zájmy patří FLAIR, motorsport, hudba a dobré pití. Narodil jsem se v Plané, poblíž Mariánských Lázní, kde jsem navštěvoval i základní školu. A jak už to tak chodí, v deváté třídě jsem se musel rozhodnout jakou střední školu budu studovat v dalších 4 letech. Celá moje rodina jsou technici a dominuje zde motorsport, zejména rallyecross, kterému se věnuje můj bratr. V průběhu zakladní školy jsem zjistil, že mě spálené gumy a benzín neláká, ale našel jsem si svou ''modlu'' a to flair a barmanství jako takové. Více jsem se o něj začal zajímat, když jsem navštívil první soutěž, sice jako divák, ale byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. V tu chvíli jsem se rozhodl jít si za svým cílem a proto jsem si vybral střední Hotelovou školu v Mariánských Lázních. Hned ve druhém ročníku jsem absolvoval barmanský kurz pod hlavičkou ČBA a chvíli byl i členem Junior Shaker klubu. Během 4-letého studia jsem navštívil i několik soutěží (Finlandia junior cup), kde jsem se sice neumístil nijak dobře, ale získal dost zkušeností. Během posledního roku studia jsem založil tyto stránky, abych se podělil o vědomosti i s jinými barmany i nebarmany. Po Hotelové škole jsem se rozhodl i nadále studovat a nyní se nacházím na ZČU v Plzni, fakulta ekonomická.

Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Život je pouze o volbě, zvol si správně...

 

Barová historie

Slovo "BAR" vzniklo z francouzského výrazu "Barriere" někdy v 16. století, v době začínající kolonizace Ameriky. Alkohol v této době nepatřil k zapovězeným radostem. Dobyvatelé nebezpečných indiánských území si na dobré chlapské pití potrpěli. Což mimochodem byla a dodnes je vizitka každého dobyvatele. Kolébkou všech barů byly tzv. cammon stores, kde ostří hoši Divokého západu pili "silnou vodu"(strong water). Tyto podniky nejprve vedli duchovní a důstojníci. Později, kdy se rozšířily o prostory ke spaní a stáje, začalo se jim říkat "inn". Zpočátku šlo jen o jedinou místnost bez jakéhokoli bočního ohrazení. Později se "inny" ve městech proměnily v "saloony". Zde se pro ochranu výčepního zřizovalo zvlástní ohraničené místo zvané bariéra. Od těchto historicky známých "saloonů" s bariérou vede již přímá cesta k tradičním "American bars".
    V současnosti je ''American bar'' ve světě, ale nyní i u nás velmi rozšířeným druhem baru. Je výhradně zaměřený na koktejly. Vede ho barkeeper čili barman, nápoje však hostům servírují pomocníci tzv. commis. V těchto barech vládne velmi uvolněná atmosféra a jejich zařízení se omezuje na několik stolků s pohodlnými židlemi. Obliba míchaných nápojů v posledních letech stoupá. Dnes existuje mnoho dobrých barů, kde barmani dokáží namíchat pro každého ten správný koktejl. Můžete vybírat z nepřeberné nabídky klasických či fantazijních drinků a to i v nealkoholických variantách. Míchané drinky v převážné většině obsahují málo alkoholu, který je navíc doplněn přírodními šťávami, ovocnými džusy, sodou nebo minerálkou. Pokud tedy nekombinujete míchaný nápoj s tvrdým alkoholem, pivem, vínem či drinky odlišného složení, nehrozí Vám nepříjemné ráno.
Občas se však vyskytne chvíle, kdy se Vám vůbec nechce do společnosti a přesto by jste si rádi dali skleničku dobrého pití a jen tak prohodili pár slov s přáteli. Nemusíte však zůstat jen u těchto představ. Podobnou atmosféru jako je v pravých nočních barech si můžete vytvořit sami doma tím, že si pořídíte domácí bar a pak už stačí jen opravdu málo...    
   
"Domácí bary" se dostaly do našich domovů naprosto nenápadně, jako praktický předěl mezi kuchyní a obývacím prostorem. V těchto případech slouží nejen jako bar, ale často i jako odkládací plocha. V rodinných domcích, kde je podstatně více prostoru si majitelé pořizují klasický velký bar. Ten často bývá buď součástí obývací stěny, nebo stojí samostatně, případně se skládá z několika částí. Bary se vyrábějí v různých variantách - rohové, rovné, v kratším i delším provedení. Také styly jsou různé. Často bývají klasické, napodobující styl staré Anglie či country saloonu, rustikální nebo mají naprosto moderní tvary. Pokud máte k dispozici atypický prostor či nějaké zvláštní požadavky je možné si jej nechat zhotovit na zakázku. Velmi často se stává, že na klasický bar není doma dostatek místa. Tehdy přicházejí vhod malé bary, které však plní svou funkci jen do jisté míry. Můžete na ně uložit lahve a skleničky, ale nemůžete se k nim posadit. Pro snadnější přesun jsou vybaveny kolečky. Takto malý bar zajišťuje, aby láhve s pitím byly pohromadě a co nejblíže po ruce. Úložný prostor většinou tvoří police částečně vybavené speciálním držákem na láhve. Malý pojízdný bar by rozhodně neměl chybět v žádné domácnosti. Když už jej majitelé nepoužívají, určitě se osvědčí ve chvíli, když přijde návštěva. Umístění baru by se mělo plánovat s rozmyslem. Okolo baru musí být dostatečný prostor.Měl by být umístěn co nejdál od dětských pokojů a v případě, že je v patře, neměl by stát přímo u schodů. Mohlo by se stát, že z příjemné oslavy bude nepříjemný zážitek. Velmi důležité je, aby bar měl dostatečně velký úložný prostor, a to nejen na lahve ale i na skleničky /každý druh drinku má svůj typ skleničky/.Svou úlohu hraje také osvětlení. Nejčastěji se používají halogenová světla, která nasvědčují vybavení baru a jeho pracovní plochu. Svou úlohu také plní zabudovaná zrcadla, které plní funkci nejen estetickou, ale i opticky zvětšují prostor. Také nezapomeňte, že ke klasickému baru budete potřebovat několik židlí. Jejich výška se vybírá podle velkosti barového pultu. K dostání je opět několik typů. Klasické stoličky, s opěrou zad a područkami nebo bez nich. Pokud bar nemá trnož jsou důležité podpěry pro nohy, protože umožňují snadnější a pohodlnější sezení. Materiály, ze kterých se barové židle vyrábějí, jsou stejné jako u klasických židlí. Praktičtější jsou však materiály snadno umyvatelné a udržovatelné. Nezapomeňte, že se u baru scházejí lidé za cílem pobavit se.
    Když už jste se rozhodli, že si nějaký bar pořídíte, již víte jaký typ, kam ho umístit a čím ho vybavit, nezbývá tedy nic jiného než Vám popřát mnoho úspěchů při přípravě drinků a spoustu hezkých chvil při konzumaci.
 
Prohlášení o Cookies